آیا شما هم مشکلات سنگ کلیه را تجربه کرده‌اید؟ باید بدانید که هرساله بیش از نیم میلیون نفر در دنیا به دلیل مشکلات سنگ کلیه به مراکز پزشکی مراجعه می‌کنند. مشکلات سنگ کلیه بعد از عفونت‌های دستگاه ادراری و مشکلات پروستات سومین بیماری رایج مربوط به دستگاه ادراری می‌باشد و تخمین زده شده که از هر 10 نفر یک نفر در طول زندگی خود دچار سنگ کلیه می‌شود. هر ساله به دلیل سبک زندگی نامناسب و مخصوصاً رژیم غذایی مضر، شیوع سنگ کلیه نیز افزایش می‌باید، به همین دلیل اصلاح رژیم غذایی و استفاده از خوراکی‌ها و گیاهان دارویی بر اساس طبع و مزاج خود، کمک بسیار شایانی در پیشگیری و ابتلا به سنگ کلیه خواهد کرد.

اگر مزاج خود را نمی‌شناسید به شما پیشنهاد می‌کنم ابتدا مطلب آشنایی با انواع مزاج‌ها را مطالعه نمایید و پس از شناخت مزاج خود، توصیه‌های طب سنتی برای درمان و دفع سنگ کلیه را دنبال کنید.

سنگ کلیه چیست

سنگ کلیه چیست ؟

معمولاً سنگ کلیه به دلیل کلسیم اُگزالات و رسوب شدن مواد معدنی و نمک ادرار در کلیه تشکیل می‌شود. علاوه بر کلیه، این سنگ‌ها می‌توانند در هر قسمت از دستگاه ادراری ایجاد شوند. این سنگ‌ها با نام‌های سنگ‌های قلبی و سنگ مثانه نیز شناخته می‌شوند. سنگ کلیه به دلیل مشکلات دیگری مانند انسداد جریان ادرار، درد بسیار زیاد، عفونت ادراری، هیدرونفروز کلیه، استفراغ و خونریزی شدید و ابتلا به سایر بیماری‌های کلیوی که در پی خواهد داشت، باید سریعاً از بدن دفع شود. به همین دلیل پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه بسیار مهم است چراکه این سنگ‌ها برای خروج از بدن، از طریق دستگاه ادراری عبور می‌کنند و این روند برای بیمار، بسیار دردناک خواهد بود؛ به همین دلیل متخصصان با تجویز داروهای ضد درد، مایعات درمانی و سایر مداخلات پزشکی به دفع و درمان این سنگ‌ها کمک می‌کنند.

اگرچه اکثر راه‌های درمانی سنگ کلیه داروهای شیمیایی هستند، اما به دلیل اینکه این داروها معمولاً با عوارض جانبی همراه‌اند، استفاده از توصیه‌های طب سنتی و داروهای گیاهی مخصوصاً عرقیات گیاهی به دلیل دارا بودن خواص درمانی زیاد و طبیعی بودن آنها نیز در سراسر دنیا پرطرفدار و مؤثر بوده است. گیاهان دارویی در کشورها و فرهنگ‌های مختلف به عنوان منبع قابل اطمینانی از داروهای طبیعی شناخته شده و استفاده می‌شود. گیاهان دارویی علاوه بر اینکه راهی مؤثر برای درمان بیماری‌ها هستند بلکه استفاده مناسب از آنها بر اساس طبع و مزاج فرد، نه‌تنها عوارضی نداشته بلکه موجب پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات نظیر سنگ کلیه می‌شود.

انواع سنگ کلیه چیست ؟

سنگ کلیه چهار نوع است که از بلورهای مختلفی تشکیل می‌شوند. انواع مختلف سنگ کلیه شامل موارد زیر است:

1) کلسیم اگزالات

سنگ‌های کلسیم متداول‌ترین نوع سنگ کلیه هستند که می‌توانند از فسفات کلسیم یا مالات ایجاد شوند اما اغلب از کلسیم اگزالات تشکیل می‌شوند. برای پیشگیری از ابتلا به این نوع سنگ کلیه، بهتر است غذاهای غنی از اگزالات را کاهش دهید. خوراکی‌های دارای اگزالات زیاد عبارتند از:

 • چیپس سیب زمینی
 • بادام زمینی
 • شکلات
 • چغندر
 • اسفناج

با این حال، حتی اگر برخی از سنگ‌های کلیه از کلسیم ساخته شده باشند، دریافت مقدار مناسب کلسیم هیچ گاه باعث بروز این مشکل نخواهد شد.

2) اوریک‌اسید

سنگ کلیه اوریک‌اسید در مردان بیشتر از زنان دیده می‌شود. این نوع سنگ می‌تواند در افراد مبتلا به نقرس یا کسانی که شیمی درمانی می‌کنند رخ دهد. همچنین اسیدی بودن ادرار نیز یکی از دلایل ایجاد سنگ اوریک‌اسید است. دقت کنید که یک رژیم غذایی غنی از پورین می‌تواند سطح اسیدی ادرار را افزایش دهد. پورین ماده‌ای بی رنگ در پروتئین‌های حیوانی، مانند ماهی، صدف و گوشت است.

3) استروویت

این نوع سنگ بیشتر در زنان مبتلا به عفونت ادراری (UTI) شایع است. این سنگ‌ها می‌توانند بزرگ باشند و باعث انسداد ادرار شوند. آنها در نتیجه عفونت کلیه ایجاد می‌شوند که درمان عفونت زمینه‌ای می‌تواند از ایجاد سنگ‌های استروویت جلوگیری کند.

4) سیستین

تشکیل سنگ کلیه سیستین نادر است. این عارضه‌ها در مردان و زنان مبتلا به اختلال ژنتیکی سیستینوریا رخ می‌دهد. در این نوع سنگ کلیه، سیستین اسیدی که به طور طبیعی در بدن وجود دارد، از کلیه‌ها به ادرار نشت می‌کند.

دلیل ایجاد سنگ کلیه چیست ؟

بیشترین خطر ابتلا به سنگ کلیه، تولید کمتر از یک لیتر ادرار در روز است و اگر کم آب می‌نوشید، در معرض ابتلا به سنگ کلیه هستید! چراکه کمبود آب یکی از مهم‌ترین دلایل در ایجاد سنگ کلیه است زیرا هنگامی‌که آب بدن کاهش می‌یابد، مایعات به کندی از کلیه عبور کرده و مواد معدنی و نمکی ادرار به هم چسبیده و در کلیه رسوب می‌کنند. به همین دلیل سنگ کلیه در نوزادان نارس که مشکلات کلیوی دارند شایع است. با این حال، سنگ کلیه به احتمال زیاد در افراد بین 20 تا 50 سال دیده می‌شود.

همچنین ورزش نامناسب (ورزش کم یا خیلی زیاد)، چاقی و اضافه وزن، جراحی کاهش وزن، خوردن غذا با نمک یا شکر زیاد و مصرف بیش از حد فروکتوز (فروکتوز در قند سفره وجود دارد) نیز از دلایل دیگر ایجاد سنگ کلیه هستند.

بیماری‌های زمینه‌ای مانند فشارخون بالا، دیابت و کلسترول خون، هایپراپاراتیروئید یا رماتیسم و بیماری‌های التهابی روده که جذب کلسیم را افزایش می‌دهد و حتی مصرف داروهایی مانند ادرار آور های تری‌ام ترن، داروهای ضد تشنج و آنتی‌اسیدهای مبتنی بر کلسیم نیز احتمال ایجاد سنگ کلیه را تشدید می کنند.

علائم سنگ کلیه چیست

علائم سنگ کلیه چیست ؟

اندازه سنگ کلیه‌ها با یکدیگر متفاوت است؛ بسیاری از آنها به اندازه شن و ماسه، بعضی اندازه سنگ ریزه و حتی در موارد شدیدتر بعضاً به اندازه یک توپ گلف هستند! به عنوان یک قاعده کلی، هرچه اندازه سنگ کلیه بزرگ‌تر باشد، علائم مشخص‌تری خواهد داشت.

معمولاً سنگ کلیه با برخی از علائم زیر همراه است:

 • درد شدید در دو طرف کمر
 • درد مبهم یا درد معده که برطرف نمی‌شود
 • خون در ادرار
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • تب و لرز
 • ادراری که بوی بد یا کدر به نظر می‌رسد

سنگ کلیه تا زمانی که موجب تحریک یا انسداد مجرای ادرار نشود، دردی ایجاد نخواهد کرد. بسیاری از سنگ‌های کلیه در اندازه‌های کوچکی بوده و به راحتی دفع می‌شوند اما در مقابل هرچه اندازه آنها بزرگ‌تر باشد، دفع آنها دردناک‌تر خواهد بود. در موارد حادتر از انواع داروها، روش‌های سنگ شکن و حتی جراحی سنگ کلیه نیز استفاده می‌شود.

مقایسه طب سنتی و پزشکی مدرن در درمان سنگ کلیه

متأسفانه انسان امروزی به دلایل زیادی اعم از خوراک نامناسب، عدم تحرک کافی، فشار روحی و استرس و غیره، با بیماری‌های زیادی مواجه می‌شود. سنگ کلیه نیز یکی از شایع‌ترین بیماری‌های امروزی است که مردم در سراسر جهان با آن روبرو می‌شوند. علم پزشکی مدرن راه‌های مختلف درمانی مانند تجویز دارو و یا سنگ شکن خارج موج شوک (ESWL) را برای سنگ کلیه به کار می‌گیرد.

اما داروهای شیمیایی جدای از خواص درمانی که برای بیماری مذکور دارند، عوارض زیادی برای سلامتی ارگان‌های دیگر بدن در پی خواهند داشت؛ علاوه بر این، علی رغم پیشرفت قابل توجه در یافته‌های بیولوژیکی و فیزیکی سنگ کلیه، هیچ داروی قطعی و رضایت بخشی برای استفاده در درمان بالینی وجود ندارد. همچنین قرار گرفتن در معرض امواج شوک در دوز های درمانی مختلف، ممکن است باعث آسیب حاد کلیه، کاهش عملکرد کلیه و افزایش عود مجدد سنگ شود و احتمال دارد که قطعاتی از سنگ در کلیه باقیمانده و موجب عفونت شود؛ لازم به ذکر است که عفونت پس از ESWL نشان دهنده یک مشکل جدی در درمان سنگ کلیه است.

دلایل مذکور تنها یکی از دلایلی است که بیش از 80% از مردم جهان برای درمان بیماری‌های خود به طب سنتی اعتماد می‌کنند. گیاهان دارویی قرن‌هاست که در سراسر جهان برای بهبود سلامتی و درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود و نسبت به داروهای شیمیایی عوارضی برای بدن ندارند. همچنین تخمین زده شده است که حداقل یک‌سوم از کل محصولات دارویی منشأ گیاهی داشته و تأثیرات آنها مخصوصاً در درمان اختلالات کلیه و مجاری ادرار اثبات شده است.

بهترین گیاهان دارویی برای درمان سنگ کلیه

بهترین گیاهان دارویی در پیشگیری و درمان سنگ کلیه

همواره تحقیقات پزشکی نشان داده است که رژیم غذایی مناسب، مخصوصاً استفاده از گیاهان دارویی تأثیر زیادی در پیشگیری و درمان اکثر بیماری‌ها دارد؛ به همین ترتیب مداخلات در رژیم غذایی و استفاده از گیاهان و سبزیجات به عنوان روش‌های امیدوارکننده‌ای برای محافظت از کلیه در نظر گرفته می‌شود. صرفه نظر از عوامل ارثی و ژنتیکی و دلایل دیگر بیماری، گیاهان خوراکی درمان‌های مؤثری در رژیم غذایی هستند که می‌توانند درمان و حتی خطر عود سنگ‌های کلسیم اگزالات را تحت تأثیر قرار دهند. در بخش زیر گیاهان مختلف رژیم غذایی، مواد افزودنی غذایی، میوه‌ها و سبزیجات با اثرات محافظتی کاملاً شناخته شده بر روی تشکیل سنگ کلیه را بررسی می‌کنیم.

1) چای سبز

چای سبز مدت‌هاست که به عنوان یک داروی گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه چای سبز طبیعی غنی از اگزالات است و برای سنگ کلیه‌های تشکیل شده توسط کلسیم اگزالات قابل توصیه نیست، اما به دلیل اثرات ضد لیتوژنیک، ضد آترواسکلروتیک و آنتی‌اکسیدانی خود، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. چای سبز سرشار از آنتی‌اکسیدان ها، املاح و خواص مختلفی از جمله اپی‌گالوکتشین گالات (EGCG)، اپی‌گالوکتشین (GGC)، اپی‌کتشین گالات (ECG)، اپی‌کتشین (EC) و غیره می‌باشد که در صورت مصرف صحیح و به اندازه آن، از دستگاه کلیه در برابر تشکیل رسوبات مضر و کلسیم محافظت می‌کند.

2) جعفری

گیاه جعفری نه‌تنها به عنوان گیاه دارویی بلکه به عنوان ادویه و سبزیجات اصلی در رژیم غذایی ملل مختلف مخصوصاً در آسیای غربی، مدیترانه و چندین کشور اروپایی شناخته می‌شود. جعفری خواص زیادی از جمله تأثیرات آنتی‌اکسیدانی، ضد التهابی، ادرار آور، تعدیل کننده آنزیم و ضد فشار خون را دارا می‌باشد. خاصیت اتانولی جعفری از ایجاد و رسوب کلسیم اگزالات، اشباع بیش از حد ادرار و دفع پروتئین ادرار جلوگیری می‌کند؛ به همین دلیل جعفری و عصاره‌های آن به عنوان یک دارو و درمان مکمل برای درمان بیماری‌های کلیوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3) انار

انار یکی از مفیدترین میوه‌هاست که از تمام قسمت‌های گیاه آن می‌توان در طب سنتی جهت درمان و پیشگیری بسیاری از بیماری‌ها استفاده کرد. از دانه‌های انار برای تنظیم ترشح ادرار و احساس سوزش ادرار و از روغن دانه، آب، گل و پوست آن برای محافظت در برابر مسمومیت کلیه استفاده می‌شود. اثرات ضد هیپلسکیوریا و ضد ادرار انار برای پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه مفید است و همچنین املاح مفید آن باعث آرامش عضلات در دستگاه ادراری و صفراوی شده و در نهایت دفع سنگ کلیه را نیز بهبود می‌بخشد. انار به‌طور کلی سطح اگزالات، کلسیم و فسفات در بدن را کنترل می‌کند و یکی از بهترین و مؤثرترین داروهای برای درمان سنگ کلیه می‌باشد.

4) گیاه گزنه

گیاه گزنه یکی از مؤثرترین گیاهان دارویی است که قرن‌هاست برای درمان بیماری‌های مختلفی مانند سنگ کلیه تجویز می‌شود. خواص و املاح مفید موجود در گزنه یک داروی بسیار قوی برای سنگ کلیه، عفونت مثانه و مشکلات مجاری ادرار است. استفاده از عرق گیاه گزنه حتی برای خرد شدن سنگ کلیه نیز کارساز است.


عرق گیاه گزنه را می توانید از فروشگاه اینترنتی شفاء هربال بصورت آنلاین خریداری کنید.


5) تمشک

تمشک یکی از پر طرفدارترین میوه‌ای خوش طعم است که در در بسیاری از کشورهای اروپایی و مدیترانه‌ای رشد می‌کند و به طور گسترده‌ای برای اهداف غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. خاصیت درمانی تمشک به اندازه‌ای است که در مرحله حاد بیماری سنگ کلیه نیز، تجویز شده و قادر به دفع سنگ از دستگاه ادراری است. عصاره آبی تمشک اثرات پیشگیرانه قابل توجهی بر رسوب کلسیم اگزالات در کلیه داشته و ماتریس کلسیم اگزالات را از بین می‌برد و همچنین در کنترل میزان املاح ادرار مانند کلسیم، فسفر، نمک و.. نیز تأثیرگذار است.

6) بابا آدم

گیاه بابا آدم که به نام گیاه آراقیطون نیز شناخته می‌شود، یکی از مؤثرترین گیاهان دارویی برای درمان بیماری‌های کلیوی و مخصوصاً سنگ کلیه است. عصاره و عرق گیاه بابا آدم یک درمان طبیعی با خواص دیورتیک (ادرار آور) و ضدالتهابی قوی است که برای تمیز کردن کلیه‌ها و مثانه تجویز می‌شود. مصرف منظم این گیاه با سنگ کلیه مقابله کرده و خطر بروز عفونت‌های مجاری ادراری را کاهش می‌دهد.

تلاش ما بر این است که شما هموطنان عزیز، با کمترین هزینه قادر به درمان ضعف ها و بیماری های خود باشید. اگر سوال و یا تجربه ای در خصوص درمان سنگ کلیه دارید، با ما در میان بگذارید. منتظر پیام های شما عزیزان هستیم.

سوالات متداول

سنگ کلیه چگونه تشخیص داده می شود؟

پس از بررسی دقیق علائم بیمار، بنا بر تشخیص متخصص آزمایش‌هایی مانند آزمایش ادرار برای تشخیص عفونت، آزمایش خون جهت بررسی غلظت مواد شیمیایی، رادیوگرافی و سی‌تی‌اسکن جهت بررسی دقیق محل و اندازه سنگ انجام می‌شود.

اندازه سنگ کلیه چقدر است؟

اندازه سنگ‌های کلیه باهم متفاوت است. بعضی از آنها به اندازه شن و ماسه و در مواقع حادتر ممکن است به اندازه یک توپ گلف باشند.

برای پیشگیری از سنگ کلیه باید چکار کرد؟

برای جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه در طول روز 8 الی 12 لیوان آب و مایعات بنوشید. نوشیدن آب فراوان از رسوب مواد شیمیایی در کلیه جلوگیری و دفع آنها را بهبود می‌بخشد. ورزش به اندازه، رژیم غذایی سالم، استفاده از سبزیجات، میوه جات و گیاهان دارویی برای درمان سنگ کلیه بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

سنگ‌های ادراری در خانم‌ها شایع‌تر است یا آقایان؟

سنگ کلیه و سنگ‌های ادراری در آقایان سه برابر از خانم‌ها شایع است و علائم این بیماری معمولاً از 20 سالگی به بعد نمایان می‌شود.