آیا از مشکل فشار خون بالا رنج می برید؟ اگر چنین است، شما تنها نیستید! اگرچه این بیماری پیش زمینه و باعث مشکلات فراوانی مانند انواع سکته، مشکلات کلیوی و بینایی خواهد شد، اما نگران نباشید.
شما به راحتی می توانید فشار خون بالا را با ساده ترین روش های درمان خانگی، کنترل و درمان کنید. در کنار توصیه های پزشک خود، با رعایت این نکات و بهبود سبک زندگی این بیماری را شکست خواهید داد.
بهبود سبک زندگی یعنی رعایت یک رژیم غذایی سالم که در کنار تقویت نیروی جسمانی، باعث درمان ضعف ها و بیماری ها نیز خواهد شد.


برای درمان و کنترل فشار خون بالای خود، میتوانید از ویزیت آنلاین طب سنتی استفاده کنید.


 

فشار خون چیست؟

امروزه فشار خون بالا مسئله ای است که بسیاری از مردم دنیا را با خود در گیر کرده است. فشار خون نیرویی است که در آن خون از قلب به عروق پمپ می شود. میزان فشار خون طبیعی کمتر از 120/80 میلی متر جیوه است. وقتی فشار خون زیاد است، خون با قدرت بیشتری از طریق رگ ها حرکت می کند. این باعث افزایش فشار بر بافت های ظریف عروق شده و به رگ های خونی آسیب می رساند که در صورت عدم توجه، کنترل و درمان آن میتواند منجر به عوارض بسیار خطرناک و حتی مرگ شود.
متاسفانه فشار خون بالا به عنوان “قاتل ساکت” شناخته می شود، زیرا تا زمانی که صدمه قابل توجهی به قلب وارد نشود، علائمی ایجاد نمی کند؛ در نتیجه بدون علائم قابل مشاهده، اکثر مردم از فشار خون بالای خود بی اطلاع هستند.
چگونگی شیوه و سبک زندگی نقش بسیار مهمی در پیشگیری و درمان فشار خون دارد. پیروی از یک سبک زندگی سالم می تواند از این بیماری پیشگیری کرده یا حتی در صورت ابتلا میزان داروی مصرفی و خطرات آن را به شدت کاهش دهد.

تاثیر طب سنتی و علم پزشکی مدرن در درمان فشار خون بالا

اگرچه سالانه میلیاردها دلار برای درمان و تشخیص بیماری های قلبی عروقی در سراسر جهان هزینه می شود، اما درمان های متداول فعلی در کاهش تعداد بیماران مبتلا به فشار خون بسیار کم بوده است. تحقیقات نشان می دهد که انواع روش های درمانی جایگزین در کاهش فشار خون بالا، از جمله رژیم غذایی، ورزش، مدیریت و کنترل استرس، مکمل ها و گیاهان دارویی تاثیر گذارند.
در مقابل، داروهای شیمیایی ضد فشار خون معمولاً با عوارض جانبی زیادی همراه هستند. درصد بالایی از مردم سراسر جهان به دلیل مقبولیت بهتر در بدن و همچنین عوارض جانبی کمتر، از داروی های گیاهی برای کنترل و درمان بیماری ها و تقویت قوای بدن استفاده میکنند.
به همین علت در سه دهه گذشته تلاش ها و مطالعات زیادی در زمینه تاثیر گیاهان دارویی بر کنترل و بهبود فشار خون بالا انجام شده است و اثربخشی برخی از این گیاهان مورد تایید جامعه پزشکی قرار گرفته که به تجویز و توصیه پزشکان از این گیاهان دارویی در سبک زندگی و رژیم غذایی مردم استفاده می شود. دارو ها و گیاهان دارویی مانند زیره سیاه، گیاه گزنه، عرق هل، عرق شوید و… از گیاهانی هستند که برای درمان فشار خون بالا توصیه شده اند.

آسیب ها و خطرات فشار خون بالا

خطرات فشاز خون بالا و راه های درمان فشار خون

در صورت عدم کنترل و درمان، فشار خون بالا می تواند منجر به عوارض جدی در سلامتی، از جمله سکته مغزی، حمله قلبی، آسیب به کلیه، تاثیرات مخرب بر حافظه و حتی کوری چشم ها شود. بنابراین ایجاد تغییرات مثبت در سبک زندگی و مراجعه منظم به پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه با اثرات منفی فشار خون بر روی سلامتی بدن آشنا خواهید شد.

تاثیر فشار خون بالا بر سیستم گردش خون

آسیب ناشی از فشار خون بالا کم کم شروع می شود و با گذشت زمان شدت میگیرد. هرچه مدت زمان تشخیص و کنترل این بیماری به طول بیانجامد، عوارض خطرناک تری گریبان گیر ما خواهد بود.
رگ های خونی و شریان های اصلی شما خون را در بدن حمل می کنند و آن را به اندام ها و بافت های حیاتی بدن می رسانند. هنگامی که فشار خون برای مدت طولانی بیش از حد بالا باشد، می تواند باعث کشش و آسیب عروق شود.
ابتدا آسیب به صورت پارگی های کوچک شروع می شود. با شروع شکل گیری و تشکیل پلاک، کلسترول بد جریان یافته از خون شروع به خود چسبیدن به پلاک می کند. کلسترول بیشتر و بیشتر در دیواره ها جمع می شود و باعث تنگ شدن شریان می شود در نتیجه خون کمتری قادر به عبور از آن خواهد بود؛ هنگامی که مقدار مناسب خون نتواند از طریق شریان مسدود شده حرکت کند، باعث آسیب به بافت یا عضوی می شود که قرار است خون به آن برسد.

خطرات فشار خون بالا برای سیستم عصبی و بینایی

فشار خون بالا ممکن است بر زوال عقل و کاهش شناخت نقش داشته باشد. کاهش جریان خون در مغز باعث مشکلات حافظه و تضعیف قدرت تفکر می شود. به عنوان مثال ممکن است در به خاطر سپردن یا درک موضوعات به مشکل بر خورده یا تمرکز خود را از دست بدهید.
همان آسیبی که فشار خون بالا به عروق قلب وارد می کند، می تواند برای عروق مغز نیز اتفاق بیفتد. وقتی انسداد بیشتری از خون در مغز رخ می دهد، سکته مغزی اتفاق می افتد. اگر قسمت هایی از مغز نتوانند اکسیژن دریافتی از خون را جذب کنند، سلول ها شروع به مرگ می کنند.
عروق خونی در چشم نیز آسیب می بینند. اگر آنها دچار ترکیدگی و یا خونریزی شوند، می تواند مشکلات بینایی، مانند تیرگی یا کوری را ایجاد کند.

تاثیرات منفی فشار خون بالا بر سیستم اسکلتی

فشار خون بالا می تواند با افزایش کلسیم بدن هنگام دفع ادرار، باعث تضعیف استخوان ها شود که این مسئله به پوکی استخوان معروف است که سهولت در شکستگی و آسیب به استخوان را به همراه دارد. مخصوصا بانوانی که دوره یائسگی را پشت سر گذاشته اند، بیشتر در معرض این خطر می باشند.

تاثیر فشار خون بالا بر عملکرد دستگاه تنفسی

عروق موجود در ریه ها مانند مغز و قلب می توانند آسیب دیده و مسدود شوند. وقتی شریانی که خون را به ریه های شما می رساند مسدود شود، آمبولی ریوی رخ میدهد.

مشکلات فشار خون برای سیستم ادراری

کلیه های شما به دفع مواد زائد از خون، تنظیم حجم و فشار خون و تصفیه مواد زائد از طریق ادرار کمک می کنند. برای اینکه این کار را به خوبی انجام دهند، آنها به عروق خونی سالم نیاز دارند.
فشار خون بالا می تواند به عروق خونی بزرگتر منتهی به کلیه ها و عروق کوچکتر داخل کلیه ها آسیب برساند. با گذشت زمان، این آسیب از انجام صحیح وظایف کلیه ها جلوگیری می کند. این بیماری کلیه نامیده می شود و می تواند منجر به نارسایی کلیه شود.

تاثیرات منفی فشار خون بر عملکرد سیستم تناسلی

هنگامی که فشار خون بالا باعث انسداد رگ های خونی در اندام ها می شود، مانند دیگر اعضای بدن عملکرد اندام های جنسی نیز دچار اختلال خواهد شد.

مدیریت و کنترل فشار خون

شما باید فشار خون خود را چک کنید و شماره های خود را بدانید. فشار خون قابل کنترل است و آگاهی از فشار خون بالا می تواند به شما و پزشک مربوطه در کنترل بهتر آن کمک کند.

  • فشار خون طبیعی زیر 120/80 میلی متر جیوه است.
  • فشار خون بین 120-129 / 80 فشار خون بالا است.
  • فشار خون 130/80 یا بالاتر بالا در نظر گرفته می شود.

بسیاری از تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی می توانند به کنترل فشار خون کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهند. مطالعات نشان داده است که استفاده مناسب از برخی گیاهان و ادویه ها در رژیم غذایی علاوه بر نداشتن هیچگونه عوارض جانبی، به بهبود و سلامتی شما کمک شایانی خواهد کرد.

راه های درمان خانگی فشار خون

درمان خانگی فشار خون بالا

به طور مرتب ورزش کنید

ورزش روزانه 30 تا 60 دقیقه قسمت مهمی از یک زندگی سالم است. فعالیت بدنی منظم همراه با کمک به کاهش فشار خون، به روحیه، قدرت و تعادل شما نیز کمک کرده و همچنین خطر ابتلا به دیابت و سایر بیماری های قلبی را کاهش می دهد.
همانطور که به طور منظم میزان ضربان قلب و تنفس خود را افزایش می دهید، با گذشت زمان قلب شما قویتر شده و با تلاش کمتری پمپاژ می کند. این امر فشار کمتری به عروق وارد کرده و فشار خون شما را کاهش می دهد.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

مصرف رژیم غذایی غنی از غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و لبنیات کم چرب و کنترل مصرف چربی اشباع و کلسترول، در صورت داشتن فشار خون بالا می تواند فشار خون را تا 11 میلی متر جیوه کاهش دهد.

نمکدان را کنار بگذارید

به حداقل رساندن میزان مصرف سدیم می تواند برای کاهش فشار خون حیاتی باشد.
مصرف سدیم خود را بین 1500 میلی گرم تا 2300 میلی گرم در روز محدود کنید. این مقدار کمی بیشتر از نصف قاشق چای خوری نمک سفره است.
از گیاهان و ادویه ها برای افزودن عطر و طعم استفاده کنید. بسیاری از این ادویه ها نظیر زنجبیل، هل، زیره سیاه و.. علاوه بر طعم دار کردن غذا به کاهش و درمان فشار خون نیز کمک میکنند. غذاهای فرآوری شده نیز مملو از سدیم هستند. همیشه برچسب های مواد غذایی را بخوانید و در صورت امکان گزینه های کم سدیم را انتخاب کنید.
همچنین پیشنهاد میکنیم بیشتر ازپتاسیم استفاده کنید. پتاسیم اثرات نمک را کاهش می دهد و همچنین میزان فشار و تنش را در رگ های خونی بهبود میدهد. با این حال، رژیم های غذایی غنی از پتاسیم ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی مضر باشد، بنابراین قبل از افزایش مصرف پتاسیم با پزشک خود صحبت کنید.
در ادامه به غذاها و خوراکی هایی که سرشار از پتاسیوم هستند، اشاره میکنیم.

  • غذاهای لبنی کم چرب، مانند شیر و ماست
  • زیره سیاه
  • ماهی
  • میوه ها مانند موز، زردآلو، آووکادو و پرتقال
  • سبزیجات مانند سیب، سیب زمینی، گوجه فرنگی، سبزیجات و اسفناج

میزان الکل و نیکوتین مصرفی خود را محدود کنید

به طور کلی ترک سیگار برای سلامتی بدن بسیار مفید است. سیگار کشیدن باعث افزایش فوری اما موقتی فشار خون و افزایش ضربان قلب می شود. در دراز مدت، مواد شیمیایی موجود در توتون و تنباکو با آسیب رساندن به دیواره رگ های خونی و ایجاد التهاب و تنگی عروق، می توانند فشار خون شما را افزایش دهند.
مصرف نوشیدنی های الکلی نیز باعث کاهش اثربخشی رژیم و داروهای درمان فشار خون می شود.

شکلات تلخ مصرف کنید

شکلات تلخ باعث کاهش فشار خون بالا می شود. اما باید 60 تا 70 درصد کاکائو باشد. بررسی مطالعات روی شکلات تلخ نشان داده است که خوردن یک تا دو مربع شکلات تلخ در روز ممکن است با کاهش فشار خون و التهاب به کاهش خطر بیماری های قلبی کمک کند. تصور می شود که این فواید از طریق فلاونوئید های موجود در شکلات با مقدار بیشتری مواد جامد کاکائو حاصل می شود. فلاونوئید ها به اتساع یا گسترش عروق خونی کمک می کنند.

استرس خود را کاهش دهید

در دنیای امروزه دلایل زیادی مانند شغل و درآمد، عوامل محیطی و غیره برای افزایش فشار روحی و استرس وجود دارند.
استرس می تواند به طور موقت فشار خون شما را بالا ببرد و حتی مقدار زیاد آن می تواند فشار شما را برای مدت طولانی تر افزایش دهد.
بنابراین سعی کنید عوامل استرس زای خود را شناسایی کرده و برای بهبود آنها بکوشید. برای کاهش استرس خود می توانید گام های موثری مانند ورزش و استفاده از خوراکی های موثر و آرامش بخش مانند زیره سیاه ،گلاب و اوسطوخودوس در رژیم غذایی خود، بردارید.

فشار خون خود را در خانه کنترل کنید

در کنار رعایت رژیم غذایی سالم و موثر و همچنین بهبود سبک زندگی، نظارت مداوم و اندازه گیری مرتب فشار خون در بازه های زمانی منظم در منزل ضروری است. خوشبختانه دستگاه های اندازه گیری فشار خون به صورت گسترده و بدون نسخه پزشک در دسترس هستند.

اضافه وزن خود را کاهش دهید

اضافه وزن و مشکلات فشار خون بالا رابطه ی مستقیمی با یکدیگر دارند؛ به اندازه ای که تنها کاهش 4 کیلوگرم از وزن تاثیر بسزایی در بهبود و کاهش فشار خون بالا دارد.
علاوه بر کنترل وزن، خط دور کمر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. چربی دور کمر یا همان چربی احشایی باید کنترل شود زیرا اندام های زیادی را درگیر میکند و بر افزایش فشار خون نیز تاثیر زیادی دارد.

به طور کلی:

  • اگر اندازه گیری دور کمر بیشتر از 40 اینچ (102 سانتی متر) باشد، مردان در معرض خطر هستند.
  • اگر اندازه گیری دور کمر بیشتر از 35 اینچ (89 سانتی متر) باشد، زنان در معرض خطر هستند.

برای کمک به کاهش وزن نیز، ورزش و استفاده از مواد غذایی ارگانیک و موثر مانند عرق خارشتر به دلیل چربی سوزی بالا، رازیانه و عرق زنیان به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی از فیبر و عرق زیره سیاه و بومادران در رژِیم غذایی می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

خوراکی ها و گیاهان دارویی خاص برای درمان خانگی فشارخون بالا

زیره سیاه

زیره سیاه شامل بازه وسیعی از املاح مورد نیاز بدن نظیر آهن، روی، کلسیم، پتاسیم و فیبر میباشد که در وعده غذایی بسیاری از ما کمبود آنها احساس می‌‏شود. از زمان باستان تا کنون، از زیره سیاه نیز مانند دیگر گیاهان دارویی، برای مصارف دارویی و درمان و کنترل بسیاری از بیماری ها نظیر بیماری های گوارشی و سندروم روده تحریک پذیر، نفخ معده، دیابت، قلب و عروق و.. استفاده می شود.
ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های موجود در زیره سیاه برای حفظ و بهبود سلامت قلب و عروق مفید هستند. پتاسیم موجود در زیره سیاه به حفظ ضربان قلب کمک کرده و از بروز حمله قلبی، سکته قلبی، ضربان نا منظم قلب پیشگیری می کنند.

از عرق زیره سیاه بطور ویژه برای درمان و کنترل فشار خون بالا استفاده می شود. زیرا عرق زیره سرشار از پتاسیم است که باعث تنظیم نمک در بدن شده و در کنترل فشار خون تاثیر گذار است. همچنین، با توجه به اینکه اضافه وزن تاثیر منفی بر درمان فشار خون دارد، عرق زیره سیاه با خاصیت چربی سوزی بالا و کاهش اشتهای کاذب برای کاهش وزن نیز بسیار مفید است. فیبر موجود در زیره سیاه به ثابت نگه داشتن سطح قند خون در طول روز کمک می‏‌کند.


شما می توانید برای خرید عرق زیره سیاه به فروشگاه اینترنتی شفاء هربال مراجعه کنید.


ریحان

ریحان گیاهی خوش طعم و سرشار از مواد مغذی و مفید برای سلامتی بدن میباشد.در طب سنتی استفاده از گیاه ریحان به دلیل فواید خود بسیار توصیه می شود. ریحان سرشار از اوژنول است و مطالعات ثابت کرده است که این آنتی اکسیدان در کنار مزایای زیادی که برای سلامتی بدن دارد، در کاهش فشار خون بالا نیز تاثیرگذار است.

عرق شوید

فشار خون بالا متداول ترین عامل بیماری های قلبی و عروقی قابل پیشگیری میباشد. متاسفانه عادات و سبک زندگی ناسالم، رژِیم غذایی نامناسب، اضافه وزن و استرس عواملی هستند که باعث بروز و تشدید این بیماری خاموش می شوند.
شوید از پرمصرف ترین سبزیجات در سراسر دنیا است که علاوه بر عطر و طعم عالی، سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی بی شماری است که خواص درمانی و اثربخشی بالایی در درمان انواع بیماری های جسمی و روحی بدن دارد. برگ های تازه و خشک شوید، مانند زیره سیاه معطر می باشند و برای طعم دهی به غذاها استفاده می شوند.
عرق شوید یکی از تاثیرگذار ترین داروهای گیاهی جهت کنترل و درمان فشار خون است. از فواید عرق شوید می توان به کنترل و کاهش چربی و کلسترول خون و کاهش استرس اشاره کرد که تاثیر بالایی در درمان فشار خون بالا دارد.


شما می توانید برای خرید عرق شوید به فروشگاه اینترنتی شفاء هربال مراجعه کنید.


عرق هل

هل از قدیمی ترین ادویه های خوش طعم و خوش عطر شرق آسیاست. در کنار خواص درمانی بسیار زیاد هل، این ادویه حاوی آنتی اکسیدان های مختلفی است که برای سلامت قلب بسیار مفید بوده و استفاده از عرق هل یا پور آن در غذا جهت کنترل فشار خون مخصوصا برای افرادی که از فشار خون بالا رنج میبرند بسیار توصیه شده است.
در یکی از مطالعات انجام شده بر روی 20 فرد مبتلا به فشار خون، با مصرف روزانه هل در رژِیم غذایی؛ نتایج آزمایش نشان داد که نه تنها استفاده از این ادویه فشار خون را کنترل میکند بلکه میزان فشار خون را تا نزدیک به حد طبیعی کاهش میدهد.


شما می توانید برای خرید عرق هل به فروشگاه اینترنتی شفاء هربال مراجعه کنید.


کرفس

دانه کرفس ادویه ای همه کاره است که دارای مواد مغذی مختلفی مانند آهن، منیزیم، منگنز، کلسیم و فیبر میباشد. در نتایج به دست آمده از مطالعات جدید، واضح است که استفاده از دانه های کرفس موجب کاهش فشار خون بالا میشود؛ در صورتیکه که روی فشار خون طبیعی تاثیر کاهشی ندارد.
محققان دریافته اند که ترکیبات موجود در عصاره دانه کرفس به عنوان یک مسدود کننده کانال طبیعی کلسیم، به کاهش فشار خون کمک می کنند. علاوه بر این دانه کرفس منبع خوبی از فیبر می باشد که در کاهش وزن و فشار خون تاثیرگذاری بیشتری نیز دارد.

گیاه گزنه

گیاه گزنه نیز از دسته گیاهان دارویی می باشد که به دلیل خواص درمانی بالا، برای بیماری های مهمی مانند دیابت، فشار خون، پوکی استخوان، مشکلات پوستی، آرتروز و گرفتگی عضلات و غیره استفاده میشود.
استفاده از عرق گیاه گزنه برای افراد مبتلا به فشار خون بسیار توصیه می شود.


شما می توانید برای خرید عرق گیاه گزنه به فروشگاه اینترنتی شفاء هربال مراجعه کنید.


سیر

سیر سرشار از ترکیبات و مواد مغذی بسیاری است که برای سلامت قلب و عروق مفیداند. سیر حاوی ترکیبات گوگردی مانند آلیسین میباشد که این ماده در افزایش جریان خون و آرامش عروق تاثیر بالایی دارد که این موارد به کنترل و کاهش فشار خون بالا کمک میکنند. طبق تحقیقات انجام شده، تاثیر استفاده از سیر در برنامه غذایی مشابه تاثیر داروهای شیمیایی برای درمان این بیماری است.

دارچین

دارچین ادویه معطر است که از پوست داخلی درخت به دست می آید. مردم قرن هاست که از دارچین برای بهبود بیماری های قلبی علی الخصوص کنترل و درمان فشار خون استفاده میکنند. استفاده مرتب و به اندازه از دارچین در رژیم غذایی فرد موجب شل شدن و اتساع رگ های خونی و در نتیجه کاهش فشار خون می شود.

کلام آخر

فشار خون بالا متداول ترین عامل خطر قابل پیشگیری برای بیماری های قلبی است. بهترین روش برای کنترل فشار خون بالا از طریق ترکیبی از داروهای مناسب، رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و انجام رفتارهای سالم در زندگی است.
همانطور که گفته شد، چندین مورد از گیاهان دارویی و ادویه های امیدوار کننده وجود دارد که می توانید در رژیم غذایی خود استفاده کنید که در کاهش و کنترل فشار خون بالا بسیار موثر می باشند.
برای پیشگیری و حتی کنترل و درمان انواع بیماری مخصوصا بیماری های قلب و عروق مانند فشار خون از این ادویه و گیاهان دارویی استفاده کنید. این گیاهان علاوه بر طعم دادن به رژِیم غذایی شما خواص درمانی بسیاری داشته و مهمتر از آن عوارض داروهای شیمیایی را ندارند. استفاده از این ادویه ها نیز توسط متخصصین پزشکی مدرن تایید شده است.

تلاش ما بر این است که شما هموطنان عزیز، با کمترین هزینه قادر به درمان ضعف ها و بیماری های خود باشید. اگر سوال و یا تجربه ای در خصوص درمان فشار خون بالا دارید، با ما در میان بگذارید. منتظر پیام های شما عزیزان هستیم.

سوالات متداول

علائم فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا را به عنوان قاتل خاموش می‌شناسند زیرا معمولاً تا زمانی که آسیب جدی به بدن نرساند و فرد دچار بیماری‌های قلبی، کلیوی و.. نشود، متوجه آن نخواهد شد. بعضی افراد ممکن است دچار سر درد، خونریزی بینی، تنگی نفس، عرق کردن و گرگرفتگی و.. شوند اما این علائم در همه افراد یکسان نیست.

فشار خون نرمال و طبیعی چقدر است؟

فشار خون نرمال و طبیعی، 120 روی 80 میلی متر جیوه (mmHg) می‌باشد ولی فشار خون بالا بیشتر از 130 روی 80 میلی متر جیوه خواهد بود.

از کجا بفهمیم فشار خون داریم؟

در واقع تقریباً یک سوم افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاع ندارند. تنها راه آگاهی از فشار خون بالا از طریق معاینات منظم است.

درمان خانگی فشار خون چیست؟

استفاده از رژیم غذایی مناسب و گیاهان دارویی علاوه بر اثربخشی در درمان فشار خون، هم هزینه‌ی کمتری داشته و مهم‌تر از آن عوارض جانبی خطرناکی ندارد. ما در این مقاله لیستی از بهترین گیاهان دارویی برای درمان فشار خون را معرفی کرده‌ایم.