خستگی، دلهره، عصبانیت، پرخاشگری، کسالت، عدم انرژی، ناامیدی، احساس خودکشی و …. از علائمی است که می‌توان متوجه شد که مبتلا به افسردگی هستید. برای درمان افسردگی روش‌های مختلفی وجود دارد . اما از دیدگاه طب سنتی می‌توانیم به کمک داروهای گیاهی و همچنین غذاهای سالم برای رفع این مشکلات به راه‌حل‌هایی کاربردی برسیم و با شناخت مزاج و کیفیت حالات روانی زمینه بهبود و کنترل عواطف و حالات روانی‌مان را فراهم کنیم.با خواندن این مقاله شما با برخی از گیاهان دارویی و مواد غذایی که می‌تواند شما را از شر افسردگی برهاند آشنا خواهید شد با ما همراه باشید.

داروهای گیاهی درمان افسردگی

افسردگی چیست؟

افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی است که امروزه گریبان گر بسیاری از افراد می‌باشد. این اختلال به احساس غم و اندوه و تجربه‌های بد در زندگی محدود نمی‌شود. این بیماری باید زود درمان شود زیرا ممکن است فرد دچار عوارض غیر قابل جبرانی گردد. برای درمان افسردگی نیاز به تشخیص زود هنگام و همچنین پیگیری این بیماری نیاز است.

برای درمان افسردگی با توجه به نوع بیماری و حاد بودن بیماری داروهای متناسب تجویز و یا شرکت در جلسات روان درمانی و یا حتی تغییرات سبک زندگی به فرد توصیه می‌شود. اگر برای درمان این اختلال روانی هیچ اقدامی صورت نگیرد می‌تواند پیامدهای غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد.

در این مقاله سعی شده است که آگاهی شما را نسبت به افسردگی افزایش دهیم و همچنین راه‌های درمان افسردگی را نیز مورد بررسی قرار دهیم. طی آمارهای وزارت بهداشت بیش از 12 درصد مردم ایران دچار افسردگی هستند و ممکن است برخی از افراد افسردگی دوره‌ای داشته باشند و پس از بهبود مجدد به این بیماری دچار شوند.

هر دوره از افسردگی اگر درمان نشود ممکن چندین سال ادامه داشته باشد و یا حتی افراد دچار افسردگی حاد دست به خود کشی و آسیب رساندن به خود شوند. اگر شما اطلاعات کافی در مورد افسردگی و علائم آن داشته باشید می‌توانید کمک بسیاری به خود و خانواده‌ای خود کنید.

همچنین، شرایطی مثل تیروئید، تومور مغزی و حتی تغییر مزاج می‌تواند علائم افسردگی را تقلید کند بنابراین مهم است که علل پزشکی عمومی را رد کنیم. همچنین می‌توانید با مراجعه به بخش ویزیت آنلاین طب سنتی با پزشکان متخصص این مجموعه در مورد نوع مزاج و طبع خود مشورت نمایید.


بیشتر بخوانید: چگونه مزاج خود را بشناسیم 


آیا افسردگی همان ناراحتی است؟

ناراحتی یک نوع احساس است که افراد در برهه‌ای از زندگی خود به آن دچار می‌شوند و یا حتی ممکن است روزانه این حس را داشته باشند. این احساس بخشی از طبیعت و ذات انسان است و ممکن است این حس با افسردگی اشتباه گرفته شود در ادامه تفاوت این دو را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم. بسیاری از افراد که دچار افسردگی شده‌اند و نیازمند کمک و درمان هستند فکر می‌کنند که ناراحت هستند و این احساس مقطعی می‌باشد و همچنین اطرافیان به خیال اینکه این افراد فقط ناراحت هستند از مداخله و کمک به درمان خودداری می‌کنند. این در حالی است که افسردگی و ناراحتی دو مقوله جدا از هم هستند و با یکدیگر تفاوت دارند.

همان‌طور که قبلاً اشاره شد ناراحتی یک احساس است و افسردگی یک بیماری روحی بنابراین ناراحتی تجربه است که می‌تواند به انسان کمک کند تجربه‌های بد زندگی اعم از مرگ عزیزان و یا قطع رابطه را تحمل کنند و پشت سر بگذارند در صورتی که افسردگی یک بیماری روحی و بلند مدت است و ممکن است زمان طولانی درگیر این بیماری باشد. در افسردگی مواردی که باعث خوشحالی برای فرد بود دیگر خوشحال کننده نیست و همیشه فرد خسته و بی انگیزه  می‌باشد.

ممکن است ناراحتی بعد از گذشت زمان از بین برود و در طول ناراحتی شما می‌توانید بخندید به دوستانتان سر و و یا آهنگ مورد علاقه خود را گوش دهید. این چیزی است که در افسردگی صدق نمی‌کند و خارج شدن از افسردگی به انتخاب فرد نیست. علائم افسردگی به نظر پیوسته است و ممکن است در هنگام صبح شدت آن بیشتر باشد و تمام روز شما را درگیر کند.

ناراحتی واکنش به یک زمان و یا اتفاق خاص  و یک موقعیت درد آور است در صورتی که افسردگی حالت پایدار و غیر طبیعی دارد و معمولاً بدون دلیل خاصی رخ می‌دهد.

دلایل افسردگی چیست؟

دلایل زیادی وجود دارند که می‌تواند علت افسردگی در فرد باشند برخی از علت‌ها را برای شما بیان می‌کنیم که ممکن است دلایل اصلی و یا تشدید کننده به جود آمدن افسردگی باشند. اگر فرد و یا افرادی در خانواده شما دچار افسردگی باشد و یا قبلاً به این بیماری دچار بوده باشد ممکن از شما هم به این اختلال روانی دچار گردید.

افسردگی نیز در میان افرادی که درد مزمن، دیابت، مولتیپل اسکلروزیسو سرطان دارند، بیشتر است. پس بیماری‌های خاص و مزمن می‌تواند علت افسردگی شما باشد. استفاده از مواد مخدر نیز می‌تواند یکی از دلایل ایجاد افسردگی در فرد باشد. تجربه‌های ناخوشایندی مثل تجاوز، مرگ والدین، جراحت، شوک و… در کودکی می‌تواند باعث یکی از دلایل افسردگی باشد. زیرا این موارد در بلند مدت هم در ذهن و روح فرد باقی مانده باشد. افسردگی می‌تواند ناشی از مصرف داروها باشد در صورتی که داروی خاصی مصرف می‌کنید و احساس افسردگی دارید حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.

علائم افسردگی چیست؟

علائم افسردگی چیست؟

احساس درماندگی و ناامیدی یکی از موارد علائم افسردگی می‌باشد که در این حس فرد دیدگاهی در مورد بهتر شدن وضعیت ندارد و فکر می‌کند هرگز شرایط بهتر نخواهد شد. یکی دیگر از علائم افسردگی علاقه نداشتن به انجام امور روزانه مثل سرگرمی‌ها،فعالیت‌های اجتماعی و یا اهمیت نداشتن روابط جنسی مانند گذشته و حتی عدم حضور در شغل خود می‌باشد و دیگر نمی‌تواند احساس لذت و خوشی داشته باشد. فردی که دچار افسردگی شده باشد ممکن است وزن قابل توجهی از بدن خود را در ماه از دست بدهد زیرا فرد دچار افسردگی بسیار کم اشتها می‌باشد.

این افراد در ساعات اولیه بامداد دچار بی خوابی می‌شوند و هنگام صبح نمی‌توانند از خواب بیدار شوند و طولانی مدت در تختخواب خود می‌مانند. داشتن احساس آشفتگی، بی قراری و یا حتی عصبانیت دیگر علائم افسردگی می‌باشد و آستانه تحمل این افراد بسیار کاهش پیدا کرده و هر چیز و هر کسی آنها را عصبانی و خشمگین می‌کند.

فرد ابتلا به اختلال روانی افسردگی همیشه احساس تنبلی و خستگی می‌کند و از لحاظ فیزیکی بی انرژی هستند. حتی ممکن است وظایف کوچک هم برای آنها طاقت فرسا بوده و زمان زیادی را صرف کنند. دیگر علائم افسردگی احساس خود بیزاری، داشتن احساس گناه، سرزنش کردن خود به خاطر رفتار و خطاهای گذشته می‌باشد.

یکی دیگر از علائم افسردگی که علاوه بر آسیب زدن به خود افراد دیگر نیز در معرض آسیب باشند رفتارهای گریز گرا مانند سوءمصرف مواد، اختلال قماربازی، رانندگی بی‌محابا یا ورزش‌های خطرناک داشته باشند. فرد دچار افسردگی نمی‌تواند بر روی مسائل تمرکز کند و یا به یاد آوردن چیزها برایشان دشوار می‌باشد. دردهای جسمی مانند سردرد، کمر درد، درد عضلات و معده از دیگر علائم و نشانه‌های افسردگی هستند.

چه کاری انجام دهیم تا افسرده نشویم

خواب کافی:

کم خوابی یکی از شایع‌ترین علائم افسردگی می‌باشد. اختلال در خواب در ایجاد و یا تشدید افسردگی مؤثر است در حالی که خود افسردگی باعث ایجاد اختلال در خواب نیز می‌شود. به عبارتی کم خوابی و افسردگی بر وری هم تأثیر منفی می‌گذارند. میزان خواب بر اساس سن و یا سبک زندگی در هر متفاوت می‌باشد در حالت نرمال برای خواب مدت 7-8 ساعت می‌باشد در صورتی که در طول شبانه روز نتوانستید این مدت را بخوابید حتماً روز بعد آن را جبران و مدت طولانی‌تری بخوابید.

ورزش و تحرک:

طی مطالعات بسیار زیاد محققان بر روی عوامل جلوگیری از افسردگی به این مورد پی برده‌اند که ورزش باعث تندرستی می‌گردد و این سلامت جسم باعث جلوگیری از افسردگی می‌گردد.


بیشتر بخوانید: لاغری سریع شکم و پهلو با 5 داروی گیاهی


مراقبه و کنترل ذهن:

مراقبه قدمتی چندین هزار ساله دارد. استفاده از مراقبه در زمان های قدیم فقط توسط راهبان انجام میشد اما امروزه در بین مردم عادی نیز از اهمیت بالایی برخوردار شده است. مراقبه از جمله تأثیرگذارترین راهکارهای طبیعی در جلوگیری از تشویش و افسردگی است.

دنبال کردن علاقه مندی ها:

قبل از هر چیزی باید فعالیت و یا هنری که به آن علاقه دارید را پیدا کنید مواردی مثل نویسندگی، کار خیر، ورزش، نوآوری، موسیقی و هزاران فعالیت دیگر که می‌توانید در آن با عشق مشغول باشید و برای انجام دادنش با اشتیاق و ذوق همراه باشد.

کنترل قند:

مطالعات نشان داده است بیماری دیابت احتمال ابتلا به افسردگی را دو برابر افزایش می‌دهد. گفته شده است که این احتمال در صورت بروز مشکلات سلامتی مرتبط با دیابت حتی به میزان بالاتری افزایش خواهد یافت.

برنامه ر یزی:

داشتن یک برنامه هفتگی می‌تواند به شما کمک زیادی کند زیرا وقتی می‌دانید قرار است در طول هفت روزی که در پیش رو دارید چه کارهایی را انجام دهید قادر خواهید بود که برای خود چینش زمانی تعریف شده‌ای داشته باشید که در آن برای هر فعالیت ساعت و تاریخ مشخصی را تعیین کنید. به این ترتیب می‌دانید که چه فعالیت‌هایی را قرار است انجام دهید بنابراین نه وقت کم می‌آورید و نه کاری از قلم می‌افتد.

سالم غذا بخورید:

هیچ رژیم جادویی وجود ندارد که افسردگی را برطرف کند. فقط احتیاط کنید که در زمان افسردگی دچار پرخوری و افزایش وزن شما نشود کنترل این موضوع می‌تواند احساس خوشایندی در شما ایجاد کند. غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا 3 (مانند ماهی قزل آلا و ماهی تن) و اسید فولیک (مانند اسفناج و آووکادو) می‌توانند به کاهش افسردگی کمک کنند. در ادامه با برخی از این غذاها آشنا خواهید شد.

داروهای گیاهی درمان افسردگی

داروهای گیاهی درمان افسردگی

زعفران

یکی از ادویه‌های پرمصرف در بین ایرانی‌ها زعفران می‌باشد. که در انواع شربت‌ها، دسرها و غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. طب تحقیقات انجام شده این ادویه تأثیر بسزایی برای درمان افسردگی دارد زیرا دارای خاصیت آرام‌بخشی و خواب‌آوری است و بالاخره اگر می‌خواهید همیشه شاد و خندان باشید، زعفران بخورید. زعفران با تأثیر بر انتقال دهنده‌های عصبی مثل سروتونین؛ نوراپی نفرین و دوپامین می‌تواند به عنوان دارو برای درمان اختلالات افسردگی، اضطراب و حتی اختلال خواب مؤثر باشد. بدون آن که عوارض نامطلوب داروها را داشته باشد. شما می‌توانید از زعفران در نوشیدنی‌ها (شربت، چای، قهوه و…)، شیرینی‌ها، خورشت‌ها، کباب و یا به هر شکلی که تمایل دارید استفاده کنید و از آثار مطلوب آن بهره مند شوید.


برای خرید شربت زعفران به فروشگاه اینترنتی شفاءهربال مراجعه نمایید


جنسینگ

این داروی گیاهی با بهبود وضعیت خواب، کاهش استرس و بهبود عملکرد ذهنی می‌تواند علائم افسردگی را کاهش دهد. همچنین علاوه بر تأثیرات مثبت بر روی افسردگی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می‌گردد و می‌تواند مشکلاتی نظیر قند خون و مشکلات جنسی و کاهش وزن نیز برطرف نماید.

اسطوخودوس

یکی از شناخته‌ترین گیاهانی که در زمینه تمدد اعصاب مورد استفاده قرار می‌گیرد گیاه اسطوخودوس می‌باشد. مصرف عرق اسطوخودوس با کاهش احساس عصبانیت و بهبود اختلالات خواب می‌تواند در روند بهبود افسردگی در کنار جلسات مشاوره و تحت نظر پزشک متخصص مؤثر باشد.


برای خرید عرق اسطوخودوس به صورت آنلاین به فروشگاه اینترنتی شفاء هربال مراجعه نمایید.


گل راعی

یکی دیگر از درمان افسردگی با گیاهان دارویی گل راعی می‌باشد.یکی از اثر بخش ترین داروها جهت درمان افسردگی و همچنین جلوگیری از آن در افراد مستعد این بیماری می‌باشد.

بابونه

استفاده از عرق بابونه نیز در روند بهبود وضعیت روحی بسیار سود بخش عمل می‌کند و همچنین بررسی‌ها بر روی این گیاه دارویی در رفع مشکلاتی نظیر بی خوابی، بهبود وضعیت خلق و خو، کاهش استرس و اضطراب و همچنین بهبود بخشیدن به عملکرد جنسی مؤثر است.

رزماری

رزماری یکی از گیاهانی است که برگ‌های آن به عنوان یک ادویه برای طعم دادن به مواد غذایی نظیر گوشت یا سیب زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که استفاده منظم از این ماده می‌تواند اثرات ضد افسردگی داشته باشد و در بهبود خلق و خو اثر مثبتی بگذارد.

سنبل الطیب

یکی از گیاهانی که برای کاهش اضطراب مورد استفاده قرار می‌گیرد ریشه سنبل الطیب می‌باشد. این گیاه به دلیل خواب آور بودن باید در مصرف آن احتیاط کنید و همچنین در موقع شب مصرف گردد.

چی بخوریم تا افسرده نشویم

چی بخوریم تا افسرده نشویم

آجیل ها

مغزی جات سرشار از امگا 3 می‌باشد و طبق تحقیقات انجام شده اسیدهای چرب امگا سه برای کاهش علائم افسردگی بسیار مفید هستند همچنین برای بهبود عملکرد مغز بسیار مؤثر واقع شده است.

شکلات های تیره

استفاده از شکلات تیره می‌تواند در درمان افسردگی و همچنین کاهش علائم آن مفید باشد. اسیدهای آمینه موجود در شکلات باعث بهبود تولید سروتونین می‌شوند که باعث بهبود خلق و خو و رفتار نیز می‌گردند.

ماهی

ماهی به دلیل داشتن امگا 3 و خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد به عنوان یک غذای کامل که برای جلوگیری از افسردگی می‌توانید از آن استفاده کنید و همچنین برای کاهش اضطراب گزینه مناسبی می‌باشد.

چای

استفاده روزانه چایی می‌تواند برای کاهش علائم افسردگی مفید باشد زیرا چایی سطح هورمون کورتیزول آن‌ها در شرایط استرس‌زا را پایین میاورد.

موز

موز دارای مقدار بالای منیزیوم و پتاسیم است که این مواد ترشح کورتیزول که هورمون استرس است را کاهش می‌دهند و حال روحی شما را بهتر می‌کنند.

دارچین

استفاده از دارچین به عنوان ادویه در غذاها باعث تنظیم سطح قند خون می‌گردد و بعث می‌شود از شر افسردگی رهایی یابید.

تأثیر افسردگی بر زندگی فرد چیست؟

افسردگی یک اختلال روانی است که ذهن را عمیقاً درگیر می‌کند و به صورت تدریجی کل زندگی را در بر می‌گیرد و تمام زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

آیا افسردگی قابل درمان است؟

بله افسردگی و یا هر نوع بیماری دیگری قابل درمان می باشد.البته نیاز به پیگری و تشخیص یک متخصص روانشناس دارد.

آیا میتوان فقط از داروهای گیاهی برای درمان افسردگی استفاده کرد؟

خیر نیازمند تشخیص پزشک در مورد میزان افسردگی وجود دارد و همچنین باید در کنار داروهای شیمیایی داروی گیاهی استفاده نمود تا روند بهبودی تسریع گردد.

میزان استفاده از گیاهان دارویی برای درمان افسردگی چه مقدار است؟

بایددر این باره با پزشک متخصص طب سنتی مشورت نمایید.