چربی بیش‌ازحد دور شکم و پهلو یکی از عوامل خطرساز برای سلامتی انسان است. در اصطلاح پزشکی به این چربی، چربی احشایی گفته می‌شود که دورتادور شکم، پهلو و کمر را می‌پوشاند. این چربی ازآن‌جهت خطرناک است که می‌تواند موجب خطرات و بیماری‌هایی مانند کبد چرب، سندروم متابولیک، دیابت نوع 2، انواع بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و.. در بدن شود.

چربی احشایی حتی در افرادی که وزن مناسب و حتی کمی هم دارند، خطرناک بوده و مشکلات سلامتی فراوانی را برای آنها به دنبال خواهد داشت.

پس اگر در هر قد و وزنی دچار چربی دور شکم و پهلو شده‌اید، مطالعه‌ی این مطلب را از دست ندهید!

دلیل ایجاد چربی شکم

دلیل ایجاد چربی شکم و پهلو

در کنار دلایلی مانند عوارض دارویی، طبیعت بدن، ژنتیک و..، رژیم غذایی نامناسب و سبک زندگی ناسالم از مهم‌ترین مواردی هستند که نه‌تنها موجب ایجاد چربی دور شکم و پهلو، بلکه باعث ابتلای انسان به اکثر بیماری‌ها می‌شود. در ادامه به بررسی تأثیرگذارترین دلایل ایجاد چربی احشایی می‌پردازیم:

1) جذب کالری مازاد

یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد چربی در شکم و پهلو، مصرف کالری بیشتر از میزان نیاز بدن است. رژیم غذایی ناسالم و نامناسب از دلایل اصلی جذب کالری مازاد است؛ غذاها و نوشیدنی‌های شیرین، فست فود، غذاهای صنعتی و عدم تحرک کافی و ورزش منظم از اصلی‌ترین دلایل ایجاد چربی احشایی و اضافه‌وزن است. توجه داشته باشید که، اگر روزانه به‌طور مداوم کالری بیشتری از میزان نیاز بدن خود می‌خورید، عدم تعادل انرژی و سوخت‌وساز بدن باعث افزایش وزن شما خواهد شد.

مصرف کنترل نشده الکل نیز یکی از عادات مضر در سبک زندگی می‌باشد؛ چراکه الکل با عمل چربی سوزی بدن مقابله کرده و در ایجاد چربی شکم و پهلو تأثیرگذار است.

2) متابولیسم

با افزایش سن، سوخت‌وساز و متابولیسم بدن نیز کند و کندتر می‌شود؛ این بدان معناست که بدن کالری کمتری سوزانده و میزان چربی بدن به‌تدریج افزایش می‌یابد. این قاعده معمولاً در بانوان بیشتر از آقایان شایع است. در این دوران رعایت غذای مصرفی و استفاده از خوراکی‌های مفید و چربی سوز مانند گیاهان دارویی یا عرقیات گیاهی مؤثر، به روند بهتر متابولیسم بدن کمک شایانی می‌کند.

3) یائسگی و توزیع چربی

در دوران یائسگی به دلیل کاهش سطح استروژن، توزیع چربی در بدن دچار تغییرات شده و چربی‌ها در شکم و پهلو ذخیره می‌شوند. در این دوران ژنتیک و سن بانوان نیز بر شدت چربی دور شکم و پهلو تأثیرگذار است. بااین‌حال، با توجه به مضرات چربی احشایی، بهتر است نسبت به کاهش و رفع آن سریعاً اقدام شود.

4) ژنتیک و هورمون

ژن‌ها نقش عمده‌ای در چاقی داشته و یکی از دلایل چاقی شکم و ایجاد چربی‌های احشایی در افراد می‌باشند. بدن شما نیز ممکن است ازنظر ژنتیکی، تمایل بیشتری به ذخیره چربی در شکم و پهلو نسبت به سایر اعضای بدن داشته و بدین گونه شما مستعد افزایش وزن و چاقی شکم باشید.
هورمون‌ها و تغییرات هورمونی نیز می‌توانند بر تجمع چربی شکم تأثیر بگذارند. لپتین، هورمونی که باعث احساس سیری می‌شود، با میزان چربی ذخیره‌شده بدن ارتباط مستقیم دارد. مطالعات اولیه در مورد لپتین حاکی از آن است که با افزایش سطح چربی و لپتین در بدن، میزان لپتین جذب‌شده از طریق سد خونی مغزی به دلیل مقاومت کاهش‌یافته و به دنبال آن، سیگنال‌های تنظیم‌کننده وزن بدن نیز کاسته خواهند شد.

5) سلامت روان و خواب کافی

استرس و فشار روانی می‌تواند برافزایش وزن تأثیر زیادی بگذارد. هورمون کورتیزول که به‌عنوان هورمون استرس شناخته می‌شود، در صورت تولید بیش‌ازحد، منجر به چاقی در ناحیه شکم خواهد شد. همچنین، در بسیاری از افراد، استرس موجب پرخوری می‌شود که این امر نیز از دلایل تشدید جذب کالری مازاد و چاقی است.

بسیاری از مطالعات انجام‌شده بر روی تأثیر خواب کافی و باکیفیت، حاکی از آن است که کیفیت و کمیت خواب بر روی اضافه‌وزن و تجمع چربی در شکم افراد تأثیر می‌گذارد. اختلالات خواب مانند اختلالات تنفسی نیز از دلایل اضافه‌وزن می‌باشند.

6) عوارض دارویی

بسیاری از داروهای تجویزی که برای بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2 و بیماری‌های قلبی عروقی مصرف می‌شوند، موجب چاقی خواهند شد. برخی از داروهای دیابت مانند انسولین، سولفونیل اوره و تیازولیدیندیونز موجب افزایش وزن قابل‌توجهی می‌شوند. مسدودکننده بتا و برخی از مسدودکننده کانال کلسیم که اغلب برای درمان فشارخون بالا استفاده می‌شوند نیز باعث افزایش وزن می‌شوند.

مضرات و خطرات چربی شکم و پهلو

در کنار اینکه چربی شکم و پهلو (چربی احشایی)، زیبایی‌های ظاهری افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد، خطرات و بیماری‌های زیادی را نیز به همراه خواهد داشت. از رایج‌ترین مشکلات چربی احشایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیابت نوع 2
 • فشارخون بالا
 • کلسترول غیرطبیعی
 • مشکلات تنفسی و آپنه خواب
 • آلزایمر
 • بیماری قلب و عروقی
 • انواع خاصی از سرطان‌ها
 • کلسترول LDL (“بد”) بالا
 • کلسترول کم HDL (“خوب”)
 • مرگ زودرس

روش های لاغری شکم و پهلو

1) رعایت رژیم غذایی سالم

عادات بد غذایی و مصرف غذاها و خوراکی‌های مضر مانند فست فود، غذاهای حاوی روغن ترانس و چربی‌های اشباع‌شده و.. از دلایل اصلی اضافه‌وزن و ایجاد چربی شکم و پهلو می‌باشند؛ ازاین‌رو رعایت رژیم غذایی مناسب و استفاده از خوراکی‌های سالم از لازمه‌های رفع این چربی‌ها خواهد بود.

روی غذاهای گیاهی مانند میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل تمرکز کنید و منابع کم پروتئین و لبنیات کم‌چرب را انتخاب کنید. قند اضافه‌شده و چربی اشباع‌شده را که در گوشت و لبنیات پرچرب مانند پنیر و کره یافت می‌شود، محدود کنید. مقادیر متوسطی از چربی‌های اشباع‌نشده که در ماهی، مغزها و برخی روغن‌های گیاهی وجود دارد را مصرف کنید. همچنین سعی کنید مصرف نوشیدنی‌های شیرین مثل نوشیدنی‌های انرژی‌زا، نوشابه و.. را قطع کرده و به‌جای آن از آب یا نوشیدنی‌های سالم‌تر و مقوی مانند عرقیات و دمنوش های گیاهی استفاده کنید. استفاده از عصاره های گیاهی بر اساس طبع و مزاج خود، یکی از موثر ترین راه ها برای چربی سوزی و کاهش وزن است.


بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع مزاج ها


2) ورزش کنید

امروزه بیشتر از هر زمان دیگر، افراد اکثر وقت خود را پشت میز بوده و تحرک زیادی ندارند. عدم تحرک کافی و ورزش منظم از دلایلی است که اضافه‌وزن و بسیاری از بیماری‌های دیگر را به همراه خواهد داشت. برای جلوگیری از احتباس و تجمع چربی در شکم و پهلو، ورزش و فعالیت‌های پرتحرک را در برنامه روزانه خود قرار دهید. ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی منظم از راحت‌ترین و تأثیرگذارترین فعالیت‌ها برای کاهش وزن می‌باشد.

3) از استرس دوری‌کنید و خواب باکیفیت داشته باشید

زندگی امروزه فشارهای روحی و استرس زیادی را بر مردم وارد می‌کند و این استرس علاوه بر بروز انواع بیماری‌ها، افزایش وزن را نیز به دنبال خواهد داشت. کم بود خواب کافی نیز یکی از دلایلی است که موجب افزایش هورمون کورتیزول (هورمون استرس) در بدن شده و می‌تواند منجر به ایجاد چربی‌های احشایی در بدن شود. سعی کنید در طول روز بین 6 تا 8 ساعت خواب راحت داشته و از هرگونه استرس و فشار روحی مازاد دوری‌کنید. برای کنترل استرس خود می‌توانید ورزش‌هایی مانند یوگا را امتحان کنید.

لاغری با گیاهان دارویی

معرفی بهترین گیاهان چربی سوز شکم و پهلو

همان‌طور که قبلاً به آن اشاره شد، غذای مصرفی انسان از تأثیرگذارترین موارد در افزایش و یا کاهش وزن در افراد است. رژیم غذایی نامناسب مانند مصرف انواع غذاهای صنعتی و فست فود موجب تضعیف سیستم ایمنی و بروز بسیاری از بیماری‌ها در روح و جسم افراد می‌شود؛ در مقابل نیز مصرف بسیاری از غذاهای سالم و مفید و همچنین خوراکی‌هایی که منبع طبیعی دارند، در کنار عطروطعم دلپذیر خود، سرشار از خواص و املاح مفیدی هستند که علاوه بر تقویت قوای انسان، جنبه دارویی داشته و در درمان ضعف‌ها و بیماری‌های افراد مؤثر است.

گیاهان دارویی که در اشکال متفاوتی نظیر ادویه، عرقیات گیاهی و.. در سبد غذایی انسان قرار می‌گیرند، از تأثیرگذارترین خوراکی‌هایی بوده که از دیرباز تاکنون در طب سنتی برای درمان اکثر بیماری‌ها علی‌الخصوص چاقی و اضافه‌وزن از آنها استفاده می‌شود. عرقیات و داروهای گیاهی به دلیل سهولت مصرف، تأثیرگذاری قطعی در درمان و همچنین نداشتن عوارض جانبی برای بدن، جایگزین بسیار مناسبی برای داروهای شیمیایی می‌باشند. در ادامه به معرفی 5 مورد از بهترین داروهای گیاهی برای لاغری شکم و پهلو می‌پردازیم.

 • عرق نعناع فلفلی

مشکلات گوارشی و عدم هضم مناسب غذا از مشکلاتی است که موجب اضافه‌وزن و ایجاد چربی‌های احشایی می‌شود. خواص عرق نعناع فلفلی به هضم بهتر و سریع‌تر غذا کمک کرده و همچنین نرخ متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. این دو عامل در کاهش و از بین رفتن چربی‌های شکم و پهلو تأثیرگذار است.


برای خرید عرق نعناع فلفلی می توانید به فروشگاه اینترنتی شفاء هربال مراجعه کنید.


 • عرق زنجبیل

زنجبیل یکی از مقوی‌ترین گیاهان دارویی بوده که به خاطر خواص بی‌نظیر خود برای درمان بیماری‌ها و مشکلات زیادی نظیر چربی شکم و پهلو استفاده می‌شود. زنجبیل عطروطعم دلپذیری داشته و به دو صورت ادویه و عرق زنجبیل مصرف می‌شود. خواصی مانند بهبود سیستم گوارش، کنترل اشتها، افزایش سوخت‌وساز بدن و خواص چربی سوزی، زنجبیل را به یکی از بهترین داروهای گیاهی برای لاغری چربی شکم و پهلو تبدیل کرده است. همچنین طبع گرم زنجبیل، سردی غذاها را کنترل کرده و از چاقی جلوگیری می‌کند.


برای خرید عرق زنجبیل می توانید به فروشگاه اینترنتی شفاء هربال مراجعه کنید.


 • عرق زیره سبز

زیره با طعم جالب و خواص زیادش برای سلامتی شناخته می‌شود. یکی از این خواص، تأثیر آن در کاهش وزن و چربی سوزی است. یکی از راه‌های استفاده از زیره مخلوط کردن آن با ماست یا استفاده از مکمل‌های غذایی حاوی این گیاه شگفت‌انگیز می‌باشد.


برای خرید عرق زیره سبز می توانید به فروشگاه اینترنتی شفاء هربال مراجعه کنید.


 • عرق هل

هل از قدیمی‌ترین و خوشبوترین گیاهان دارویی است که هم به‌صورت ادویه و هم به‌صورت عرق و عصار از آن استفاده می‌شود. خواص و فواید ارزشمند هل، آن را به یکی از پراستفاده‌ترین گیاهان دارویی در طب سنتی تبدیل کرده است. به‌عنوان یکی از خواص بی‌شمار هل می‌توان به فواید آن در کاهش کلسترول و تأثیر گذاری در چربی خون، بهبود سیستم گوارش و هضم غذا، درمان افسردگی و همچنین کاهش وزن و چربی سوز شکم و پهلو و باسن اشاره کرد.


برای خرید عرق هل می توانید به فروشگاه اینترنتی شفاء هربال مراجعه کنید.


 • عرق زنیان

زنیان یکی از مفیدترین داروهای گیاهی می‌باشد که به‌واسطه طعم و عطر خوب خود، هم به‌عنوان ادویه و هم به‌صورت عرقیات گیاهی مورداستفاده قرار می‌گیرد. زنیان به‌واسطه خواص و تأثیرگذاری در درمان مشکلات گوارشی، هضم غذا و درمان یبوست به یکی از داروهای مهم برای درمان بیماری‌های گوارشی و همچنین چاقی و چربی‌های احشایی تبدیل‌شده است.


برای خرید عرق زنیان می توانید به فروشگاه اینترنتی شفاء هربال مراجعه کنید.


سوالات متداول

بهترين راه حل براي کاهش چربي اطراف شکم چيست؟

کنترل کالری دریافتی و رعایت رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات، غلات سبوس‌دار، گوشت کم‌چرب، ماهی، تخم‌مرغ، لبنیات کم‌چرب، مغزی جات و دم نوش‌ها و عرقیات گیاهی چربی سوز از مؤثرترین راه‌های لاغری چربی دور شکم است.

آیا استفاده از عرقیات گیاهی برای کاهش وزن خطرناک است؟

گیاهان دارویی به دلیل ماهیت طبیعی خود هیچ‌گونه خطری برای بدن ندارند. اما به دلیل تفاوت مزاج افراد و طبع این گیاهان، هریک از این گیاهان دارویی برای مزاج مربوط به خود مفید بوده و ممکن است برای مزاج‌های دیگر کارایی نداشته یا اثر سوء به‌جا بگذارد.

بهترین عرقیات گیاهی برای چربی سوزی چیست ؟

گیاهان دارویی بسیاری برای لاغری و چربی سوزی شکم و پهلو شناخته‌شده‌اند و از آنها به‌صورت عرقیات گیاهی استفاده می‌شود. عرق زنیان، عرق هل، عرق شوید، عرق زنجبیل و.. از بهترین عرقیات چربی سوز می‌باشند.

آیا سوزاندن چربی شکم نسبت به چربی قسمت‌های دیگر بدن سخت‌تر است؟

خیر، همزمان با کاهش وزن، از حجم چربی شکم و پهلو نیز کاسته می‌شود. در صورت رعایت برنامه غذایی سالم، کنترل کالری دریافتی، فعالیت مناسب و استفاده از خوراکی‌های چربی سوز مانند عرقیات گیاهی همزمان با کاهش وزن و سایز، چربی شکم و پهلو را نیز از بین می‌برد.