آیا با بیماری دیابت و مشکلات افزایش قند خون آشنا هستید؟ از لازمه‌های کنترل و درمان بیماری دیابت، رعایت یک سبک زندگی و رژیم غذایی سالم برای مدیریت و کاهش قند خون بالا است. در این مطلب با بیماری دیابت و بهترین راه‌های درمان خانگی آن آشنا خواهید شد.

دیابت چیست

دیابت چیست

دیابت یکی دیگر از بیماری‌های مادام‌العمر‌است که به عنوان “قاتل خاموش” شناخته می‌شود. اختلال در میزان قند خون و انسولین بدن، از مهم‌ترین عاملان این بیماری می‌باشد. دیابت به گونه‌ای است که بدن انسولین کافی تولید نکرده و یا انسولینی تولید می‌کند که بدن از آن به درستی استفاده نمی‌کند؛ که در نتیجه این مشکل، قند خون انسان دچار اختلال شده و افزایش پیدا می‌کند. از آنجایی که دیابت یک بیماری مزمن می‌باشد، فرد در تمام طول زندگی خود با آن درگیر بوده و به داروهای تجویزی کنترل کننده وابسته است که این امر می‌تواند از لحاظ عوارض دارویی، سلامتی، امور مالی و… زندگی وی را تحت تأثیر قرار دهد.

دلایل قند خون بالا

قند خون بالا در افرادی که دچار بیماری دیابت هستند تأثیر می‌گذارد. عوامل مختلفی می‌تواند در افزایش قند خون در افراد دیابتی نقش داشته باشد؛ از جمله این عوامل می‌توان به انتخاب غذا و فعالیت بدنی، بیماری‌های پیش زمینه‌ای، داروهای غیر دیابتی یا کنار گذاشتن یا عدم استفاده کافی از داروهای کاهنده گلوکز، اشاره کرد.

خطرات قند خون بالا

حفظ سطح طبیعی قند خون برای سلامت کلی بدن ضروری است. سطح ناپایدار قند خون می‌تواند توانایی عملکرد طبیعی بدن را تحت تأثیر قرار دهد و حتی در صورت عدم مدیریت صحیح، حتی می‌تواند منجر به عوارضی شود.

از عوارض و خطرات افزایش قند خون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کما دیابتی
  • تاری دید، ضعف بینایی و نابینایی
  • بروز مشکلات گوارشی و از کار افتادن کلیه‌ها
  • بد فرمی عضوهای بدن مانند پا و انگشتان
  • بروز عفونت و قطع عضو
  • تأثیرگذاری منفی بر اعصاب بدن
  • تشدید بیماری و حملات قلبی
  • مرگ زودرس
درمان دیابت با طب سنتی

درمان دیابت با طب سنتی

در طول تاریخ، بسیاری از فرهنگ‌ها در طب سنتی خود، برای درمان بیماری‌ها و اهداف دارویی مورد نظر به استفاده از گیاهان دارویی متکی بوده‌اند. لازم به ذکر است که تأثیر گیاهان دارویی در درمان اکثر بیماری‌ها قطعی بوده و درصد قابل توجهی از داروهای امروزی نیز بر پایه این گیاهان ساخته شده‌اند.

جهان امروز نیز به دلیل تأثیر روش‌های درمان سنتی و عدم ایجاد عوارض آنها نسبت به داروهای شیمیایی، طب سنتی را ترجیح داده است؛ همچنین طب مدرن با علم بر اینکه استفاده‌ی طولانی مدت از داروهای تجویزی برای کنترل و بهبود قند خون عوارض قطعی برای بیمار به همراه دارد، بیش از پیش در حال بررسی چگونگی استفاده از این منابع سنتی برای درمان و مدیریت دیابت و یا استفاده از آنها همراه با داروهای معمولی و کم خطرتر می‌باشد.

توجه کنید که اکثر گیاهان دارویی که دارای برای کنترل و بهبود قند خون مؤثر اند، به قدری قدرتمندند که می‌توانند اثر داروهای تجویز شده را افزایش دهند؛ به همین دلیل بهتر است داروهای گیاهی را طبق نظر و توصیه‌های متخصص طب سنتی مصرف کنید.

درمان دیابت

درمان و کنترل دیابت و قند خون بالا از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا در صورت عدم مدیریت، بیماری تشدید شده و عوارض جدی را به دنبال دارد. بیماری دیابت و قند خون حتی اگر شدید هم نباشد، در طولانی مدت می‌تواند منجر به عوارضی شود که ارگان‌های اصلی بدن مانند اعصاب، بینایی، قلب و عروق، کلیه و.. را تحت تأثیر قرار دهد.

درمان دیابت و قند خون شامل، رعایت استراتژی‌های سالم در سبک زندگی، رژیم غذایی مناسب و معمولاً استفاده از دارو و روش‌های درمانی برای کنترل و بهبود آن می‌باشد. استفاده از گیاهان دارویی نیز یکی از تأثیرگذارترین راه‌های درمان خانگی و کاهش دهنده قند خون است که می‌تواند تحت نظر پزشک متخصص همزمان با دیگر روش‌های درمانی استفاده شود.

گیاهان داروی پایین آورنده قند خون

بسیاری از گیاهان دارویی علاوه بر اینکه به عنوان چاشنی، رنگ و طعم دهنده در غذاها استفاده می‌شوند، خواص زیادی برای بهبود سلامت انسان داشته و ایمنی بدن را در برابر بسیاری از بیماری‌ها بهبود می‌بخشد. بسیاری از این گیاهان به تعادل سطح قند خون کمک کرده و برای کنترل بیماری افراد مبتلا به دیابت مفید می‌باشند. در ادامه با مؤثرترین گیاهان دارویی پایین آورنده فشار خون آشنا خواهیم شد.

آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی از خانواده کاکتوس است که خواص زیادی داشته و برای درمان بسیاری از مشکلات کاربردهای مختلفی دارد. معمولاً بسیاری از افراد از مزایای آلوئه ورا برای مراقبت از پوست آگاه هستند، اما علاوه بر این خواص، این گیاه برای درمان بسیاری از مشکلات بدن از جمله کنترل و بهبود دیابت نیز مؤثر بوده و تجویز می‌شود. در مطالعات انجام شده، یافته‌ها حاکی از آن است که آلوئه ورا به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی خود، به محافظت و ترمیم سلول‌های بتا در پانکراس که انسولین تولید می‌کنند، کمک کرده و بیماری را کنترل می‌کند. این گیاه را هم به صورت اسموتی و نوشیدنی و هم به‌صورت عرقیات آلوئه ورا می‌توان استفاده کرد.


عرقیات آلوئه ورا را می توانید از فروشگاه اینترنتی شفاء هربال بصورت آنلاین خریداری نمایید.


جینسینگ

جینسینگ یکی از مفیدترین گیاهان دارویی در سراسر جهان است که برای درمان بسیاری از بیماری ها مصرف می شود. خواص درمانی این گیاه به قدری است که از آن به عنوان”درمان همه بیماری ها” یاد می کنند. این گیاه در انواع جینسینگ کره ای، جینسینگ سیبری، جینسینگ آمریکایی و جینسینگ ژاپنی دسته بندی میشود. کنترل و بهبود بیماری دیابت و عوارض آن، تنها یکی از خواص جینسینگ میباشد.

شنبلیله

شنبلیله یکی دیگر از گیاهان دارویی است که به کاهش سطح قند خون کمک می‌کند. گیاه شنبلیله‌ها حاوی الیاف و مواد شیمیایی می‌باشد که به کاهش کربوهیدرات‌ها و شکر کمک می‌کند. در واقع این گیاه با افزایش سطح انسولین در بدن، منجر به کاهش قند خون می‌شود و همچنین در کاهش کلسترول خون نیز مؤثر است. استفاده از این گیاه دارویی برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نیز توصیه شده است.

زنجبیل

زنجبیل یکی دیگر از گیاهان دارویی پایین آورنده قند خون است که علاوه بر خواص درمانی برای کنترل دیابت، برای مشکلات و بیماری‌های زیاد دیگری نیز مفید است. این گیاه قرن‌هاست که به عنوان یکی از قوی‌ترین داروها در طب سنتی استفاده می‌شود. معمولاً از زنجبیل برای کمک به درمان مشکلات گوارشی و التهابی استفاده می‌شود اما مطالعات جدید نشان داده است که این گیاه در درمان بیماری دیابت و قند خون نیز تأثیرگذار است. زنجبیل را هم به صورت ادویه و هم به صورت عرقیات زنجبیل می‌توان مصرف نمود.


عرقیات زنجبیل را می توانید از فروشگاه اینترنتی شفاء هربال بصورت آنلاین خریداری نمایید.


زردچوبه

زردچوبه که با نام کورکومین نیز در دنیا شناخته می‌شود، از اصلی‌ترین ادویه‌های مصرفی مخصوصاً در کشورهای آسیایی می‌باشد. این گیاه خواص زیادی در درمان بسیاری از بیماری‌ها داشته و برای مهار بیماری‌های خود ایمنی بسیار مفید است. تحقیقات پزشکی گویای آن است که زردچوبه تأثیر بسزایی در بهبود حساسیت به انسولین و کنترل بیماری دیابت داشته و عملکرد آن از Metformin/داروی رایج دیابت 400 برابر قدرتمندتر است.

سیر و پیاز

سیر و پیاز یکی از قدرتمندترین خوراکی‌ها و چاشنی‌های مصرفی در غذاها بوده که تأثیر فراوانی در پاک‌سازی بدن از بیماری‌ها و بهبود سلامت انسان دارد. استفاده از پیاز و سیر برای کاهش سطح قند خون در آسیا، اروپا و خاورمیانه رواج دارد. این گیاهان حاوی ترکیبات گوگردی آلیسین و آلیل پرو پیل دی سولفید می‌باشند که ساختار شیمیایی مشابه انسولین داشته و قند خون را کاهش می‌دهد.

سوالات متداول

علائم و نشانه‌های شایع دیابت و قندخون بالا چیست؟

مواردی مانند تکرر ادرار، عطش و تشنگی مداوم، گرسنگی زیاد، خستگی مفرط، تاری دید و.. از علائم شایع در بیماران دیابتی بوده و از نشانه‌های قند خون بالاست.

دلیل بیماری دیابت و بالا رفتن قند خون چیست؟

انسولین هورمونی در بدن می‌باشد که وظیفه اصلی آن کنترل و کاهش قند خون است. هنگامی‌که متابولیسم و سوخت و ساز بدن دچار اختلال شده و انسولین کافی تولید نشده یا به درستی مصرف نشود، قند خون افزایش یافته و فرد به بیماری دیابت مبتلا می‌شود.

انواع دیابت و تفاوت آنها با یکدیگر چیست؟

دیابت در سه دسته دیابت نوع 1، نوع 2 و دیابت حاملگی تقسیم بندی می‌شود. دیابت نوع 1 به دلیل از بین رفتن سلول‌های سازنده انسولین بوده و موجب عدم تولید انسولین در بدن می‌شود. بیماران نوع 1 باید به‌صورت روزانه انسولین تزریق کند. دیابت نوع 2 نیز به دلیل عدم استفاده مفید از انسولین بدن بوده و دیابت حاملگی نیز تنها در دوران بارداری رخ داده و پس از آن رفع می‌شود.

آیا دیابت قابل پیشگیری است؟

باوجود تمامی مطالعات انجام شده، هنوز راه حلی برای پیشگیری از دیابت نوع 1 به دست نیامده است. اما در دیابت نوع 2 رعایت نکاتی مانند رعایت رژیم غذایی مناسب، سبک زندگی سالم، استفاده از موارد غذایی مفید و کنترل کننده و.. موجب پیشگیری و کنترل آن می‌شود.